KURUMUMUZUN SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE ATOM ENERJİSİ KURUMU TARAFINDAN YETKİLENDİRİLMİŞ LABORATUVAR HİZMETLERİNİ; AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINCA YETKİLENDİRİLMİŞ ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİMİZCE TÜM İŞ KOLLARINDA ÇALIŞAN İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORU VEYA PERİYODİK SAĞLIK RAPORLARI TARAFIMIZDAN HAZIRLANIP VERİLMEKTEDİR.

Tehlikeli ve çok tehlikeli statüsüne giren işyerlerinde çalışacak personellerin işe girişlerinde, iş için uygun olduklarının fiziki muayene ile birlikte laboratuvar tahlillerine dayanılarak hazırlanan işe giriş sağlık raporu ile belirlenmesi zorunludur. Böyle durumlarda işe giriş sağlık raporu alınmadan personelin işe başlatılması halinde firmaya çalışan başına 2555-7655TL para cezası uygulanmaktadır.

Çok tehlikeli işlerde her yıl, tehlikeli işyerlerinde 3 yılda bir az tehlikeli yerlerde ise 5 yılda bir tahliller yenilenir.

 İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI NEREDEN ALINIR?

İşe giriş sağlık raporu firmaya hizmet veren işyeri hekimi tarafından alınır. Burada dikkat edilmesi gereken husus firmanın İSG-Katip sistemi üzerinden atamasının olup olmamasıdır. İşe başlayacak olan personel işyeri hekiminin belirlemiş olduğu tahlilleri yaptırdıktan sonra, işyeri hekimine sunup işyeri hekimi EK-2 (işe giriş periyodik muayene)formunu doldurur.

Detaylı bilgi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 15. Maddesinde açıklanmaktadır.

SÜREÇ OSGB olarak işe giriş sağlık raporu konusunda bizi ararsanız size yardımcı olacağız.